Trimble SketchUp – postavte si virtuální svět

 

Trimble SketchUp je CAD software pro tvorbu 3D objektů. Je určen pro profesionální architekty, stavební a strojní inženýry, ale i například pro filmové tvůrce a vývojáře počítačových her. Pomocí SketchUp a pluginu od Valve můžete vymodelovat vlastní kola pro hry Counter Strike nebo Left 4 Dead.

Nutno podotknout, že program nevyvinula společnost Trimble ani Google. V roce 2003 získal SketchUp U. S. Patent 6,628,279 kvůli jeho „Push/Pull“ technologii. Již v březnu roku 2006 společnost Google odkupuje firmu @Last Software, která program vyvinula. Po drobných úpravách a vylepšeních ho zahrnuje do svého portfólia služeb s návazností na Google Earth. Poprvé se na svět dostává mimo komerční verze SketchUp i první volně stažitelná beta verze s označím Google SketchUp. Ta nastartovala „sketchupovskou“ horečku. Dne 26. června 2012 je program SketchUp odkoupen společností Trimble Navigation, která pokračuje s vývojem programu SketchUp i nadále. Pod jejími křídly vyšla verze 2013, kde se volně stažitelná verze SketchUp free změnila na SketchUp MAKE, avšak má jako první „free“ verze v licenčních podmínkách uvedeno, že nesmí být používána ke komerčním účelům.

V současnosti je SketchUp využíván v mnoha oborech. Jak jsem již zmiňoval, jedná se o architekturu, interiéry či exteriéry, průmyslový design, ale i samotnou tvorbu 3D modelů nebo k vytváření výkresových dokumentací. Mnoho lidí ovšem tento program využívá k vyzkoušení rozložení předmětů v interiérech (budoucí kuchyně, dětský pokoj, koupelna, atd.) nebo v exteriérech (uspořádání zahrady kolem nového domu, atd.). Díky perfektní spolupráci s vizualizačními programy ho využívají designéři a výrobci k vytvoření kvalitní a věrohodné vizualizaci.

Mnoho 3D objektů si můžete stáhnout z online databáze 3D Warehouse a případně upravit do svého projektu. Ve SketchUpu můžete vytvářet nejen čtverce, obdélníky a úsečky, ale i mnohoúhelníky. Jednoduše zvolte nástroj „polygon“ a zadejte číslem počet stran – například 3 a tím vytvoříte rovnostranný trojuhelník (i kruh je mnohoúhelník). Když chcete ve SketchUpu něco zkopírovat vícekrát po stejné trase, využijete nástroj Posun (Move), kterým objekt posouváte. Při podržení klávesy CTRL se objeví malý křížek, a vy tak můžete kopírovat. Po dokončení první kopie stačí napsat * 3 a objekt se zkopíruje ještě 2x při zachování stejné vzdálenosti. Při posouvání kolmým směrem funguje klávesa Shift. Při posouvání objektů držíme klávesu a objekt se posunuje v přímkách základního osového kříže. Klávesové zkratky Vám zase výrazně ušetří čas. Například čára(Line) – L, kruh(Circle) – C, křivka(Arc Tool) – A, barvy(Paint bucket Tool) – B, guma(Eraser) – E, posunout(Move) – M, vytáhnout(Push/Pull) – P a mnoho dalších. Při úpravách domu do SketchUpu jednoduše vložíte fotografii a rýsujete přímo do pohledu. Ihned tak vidíte, jak budou změny vypadat. Následně můžete vytvořit jeho 3D model a exportovat do aplikace Google Earth. Z této aplikace je možné i importovat.

 

Vizualizace návrhu

 

Náhledy mých prácí ve SketchUp včetně vizualizací najdete zde. Mnoho tipů, rad, ukázek a textur s pluginama ke stažení najdete na adrese onlinesketchup nebo na stránkách cadtutorial.

Na závěr bych rád uvedl, že SketchUp pro domácí použití je zdarma. Konkrétně existuje ve dvou verzích. Free a Pro. V placené verzi Pro získáte navíc části Styl Builder pro vytváření nových stylů zobrazení SketchUp modelů a LayOut pro tvorbu výkresové dokumentace s popisem, kótami šrafami nebo vytvoření profesionálních prezentací modelů vytvořených ve SketchUpu. Je jedno, jaká je Vaše profese. Práce se SketchUp je zábavná a zvládne ji opravdu každý.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..