Stahujte ilustrace vektory a fotografie zdarma

 

Při tvorbě tiskovin, ilustrací nebo fotomontáží fotografií může být zapotřebí nějaké grafiky nebo textury. Podívejme se tedy na pár internetových zdrojů, kde lze tyto obrázky stáhnout.

Jedná se o servery s Public Domain (volné dílo) a Creative Commons Zero (CC0 1.0) licencí. V případě volného díla, jak nám wikipedie říká, se jedná o takové autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna. S pojmem volného díla souvisí také volná užití, kdy i jinak chráněné dílo lze za jistých podmínek využívat i bez souhlasu autora. Licence CC0 nám dovoluje toto dílo kopírovat, upravovat, distribuovat a zpracovávat, a to i pro komerční učely bez získávání dalšího souhlasu. (viz. server creativecommons.org)

Začneme serverem pixabay. Zde najdete, jak sami uvádějí, přes 640 000 fotek, vektorů a ilustrací. Všechny obrázky a videa na Pixabay jsou zprostěny autorských práv pod licencí Creative Commons CC0. Můžete si je stáhnout, upravovat, šířit a používat bez licenčních poplatků, zcela jak se vám zlíbí, a to i v komerčních aplikacích. Vyhledávat můžete jen vektory, ilustrace, fotografie nebo vše najednou. Jako plus bych uvedl, že při vyhledávání můžete zadat buď vertikální nebo horizontální orientaci obrazku.

Jako další web, který stojí za shlédnutí, je freepik. Tuto databanku doporučuji. Je zde k mání velké množství fotografií, vektorů, ale i ikon, hotových PSD souborů a naleznete zde i webové šablony.

 

FreeVectors

 

A nyní úložiště pouze pro vektory. Na freevectors je tísíce vektorů. Všechny obrázky na této stránce jsou volné pro osobní použití a většina z nich mohou být použity i ke komerčním účelům.

Existuje mnoho serverů s Public Domain a Creative Commons Zero licencí. Podívejte se např. na gratisography či splitshire, kde najdete plno kvalitních fotografií nebo na shorpyviintage kde najdete podařené historické obrázky s fotografiemi a to i ve vysokém rozlišení.

Ovšem na závěr upozorňuji ještě jednou na licence. Jedná se o velmi ošemetné téma a autor snímku bude požadovat náhradu po Vás a ne po serveru, kde byl obrázek stažen. Vždy je nejlepší vybírat ze snímků vlastních.

 

2 komentáře u „Stahujte ilustrace vektory a fotografie zdarma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..